Congratulations to all of the winning artist announced at this year’s Awards and Preview event which was held Wednesday, July 27, 2016 at the Eugene and Marilyn Glick Indiana History Center. The show continues through September 24.

BEST WORKS OVERALL

MUNDY_CHARLES_504425-1
Best of Show ($5,000)
Made possible by the generosity of John and Sarah Lechleiter
C.W. Mundy, Pond Yachts in the Studio, Oil

Juror’s Prize of Distinction ($2,500)
Made possible by the generosity the Efroymson Family Fund
Peter Lupkin, Found, Oil

Juror’s Award of Merit ($1,500)
Made possible by the generosity the Efroymson Family Fund
Joel Fremion, The Lily Pond, Fabric collage

SPECIAL PRIZES

2015 People’s Choice Award ($300)
Made possible by the Hoosier Salon Patrons Association Board of Directors
Robert Bratton, Gasworks II, Watercolor

2016 Early Bird Prize for the First Artist to Enter the Call for Entries
Made possible by exhibition sponsor Petite G. Jewelers
Al Hopkins, Application Date: 2016-04-06 11:35:33

Juror’s Recognition Prize ($300)
Made possible by Robert and Carol Eberle
In memory of former Hoosier Salon board president John Rardon
Samuel D. Hoffman, Floater,Oil

Award for Outstanding First Time Exhibitor ($500)
Made possible by the generosity of Randall L. and Deborah Tobias
Mark Ratzlaff, Behind Scotty’s 03, Oil

WORKS ON PAPER

Outstanding Drawing ($500)
Made possible by the generosity of Tri Kappa – Epsilon Sigma – Crooked Creek Chapter
Katie Whipple, Devin Finley, Brown and white chalk

Outstanding Work on Paper ($500)
Made possible by the generosity of the Efroymson Family Fund
David Cunningham, Origins, Charcoal and pastel

Best Work on Paper ($1,000)
Made possible by the generosity of Cynthia Munerol
Charlene Brown, A Defining Moment, Graphite

STILL LIFE

Award for Still Life ($300)
Made possible by the generosity of Karen Butler
In Memory of Richard W. Butler
Suzy Friedman, Bouquet Breeze, Opalescent glass mosaic

Best Still Life ($1,000)
Made possible by the generosity of L.H. and Dianne Bayley
C.W. Mundy, Pond Yachts in the Studio, Oil

3D WORKS OF ART

Award for Sculpture ($300)
Made possible by the generosity of Randall L. and Deborah Tobias
Irwin Labin, Flow, Steel

Award for Ceramic ($300)
Made possible by the generosity of the South Bend Art Association
Joe Rohrman, Beyond the Golden Years, Stoneware underglazes hardwood base

Outstanding 3D Work ($1,000)
Made possible by the generosity of the Efroymson Family Fund
Thomas Norpell, French Café, Mixed media bas relief

ABSTRACT ART
Award for Non Objective Composition ($300)
Made possible by the generosity of Eta Delta Chapter of Psi Iota Xi
Jerry Points, The Sky is Falling, Oil

Outstanding Non Objective Composition ($500)
Made possible by the generosity of Randall L. and Deborah Tobias
Marianne Glick, Stop the Violence, Acrylic

Best Non Objective Composition ($1,000)
Made possible by the generosity of Randall L. and Deborah Tobias
Cindy Wingo, Snow in the Mountains, Acrylic

FIGURATIVE WORK

Award for Figure ($300)
Made possible by the generosity of John R. Gibbs
Jo Anne Burkhard, The Game is Afoot, Oil

Outstanding Figure ($500)
Made possible by the generosity of Talbot Street Art Fair
Dan Bulleit, Afternoon Break, Oil

Best Figure
Made possible by the generosity of Tri Kappa
Tri Kappa Carnation Award
Wyatt LeGrand, Phenomenon,Oil

Award for Portrait ($300)
Made possible by the generosity of Randall L. and Deborah Tobias
Libby Whipple, Malaika: One Voice, Oil

Outstanding Portrait ($500)
Made possible by the generosity of the Woman’s Department Club of Indianapolis
C.W. Mundy, Portrait of Richard, Oil

Best Portrait ($1,000)
Made possible by the generosity of Tri Kappa
The Beryl Showers Memorial Award
Scott Kilmer, The Night Beckons, Watercolor

OIL PAINTING

Award for Oil Painting ($300)
Made possible by the generosity of Robert and Carol Eberle
In memory of Charles and Anna Eberle
Steve Warner, Oasis, Oil

Outstanding Oil Painting ($500)
Made possible by the generosity of George and Peggy Rapp
Roy Boswell, First Cut, Oil

Best Oil Painting ($1,000)
Made possible by the generosity of L.H. and Dianne Bayley
Forrest Formsma, Picking Produce, Oil

WATERCOLOR

Award for Watercolor ($300)
Made possible by the generosity of Randall L. and Deborah Tobais
Diane Wunderlich, African Queen, Watercolor and gouache

Outstanding Traditional Watercolor ($500)
Made possible by the generosity of John R. Gibbs
Rena Brouwer, Nature Whispers, Watercolor

Outstanding Non Traditional Watercolor ($500)
Made possible by the generosity of Emily West
Bruce Moore, Santa Speed, Watercolor on Yupo

Best Watercolor ($1,000)
Made possible by the generosity of Bill and Melanie Wissel
In memory of Dr. and Mrs. Arthur Millis
Terry Armstrong, Draft Horses, Watercolor

LANDSCAPES

Award for Traditional Landscape ($300)
Made possible by the generosity of Indiana Plein Air Painters Association
Rick Wilson, September Sunset, Oil

Award for Non Traditional Landscape ($300)
Made possible by the generosity of Randall L. and Deborah Tobias
Will Carpenter, Judgement, Oil

Outstanding Traditional Landscape ($500)
Made possible by the generosity of Indiana Heritage Arts
Forrest Formsma, Florentine Carriage Ride, Oil

Outstanding Non Traditional Landscape ($500)
Made possible by the generosity of John R. Gibbs
Justin C. Vining, And Let That Be Enough, Acrylic

Best Non Traditional Landscape ($1,000)
Made possible by the generosity of Tri Kappa
Tri Kappa Merit Award
Peg Copenhaver, First Snow Montana, Oil

Best Traditional Landscape ($1,000)
Made possible by the generosity of George and Peggy Rapp
In honor of sons John and Jim Rapp
Wyatt LeGrand, Burnt-Out, Oil on canvas